Прослављен Спасовдан – Слава храма у Банатском Брестовцу

И заиста велика је тајна побожности: Бог се јави у тијелу, оправда се у Духу, показа се анђелима, проповједи се незнабошцима, вјерова се у свијету, вазнесе се у слави (1Тим 3, 16).

Овим речима Свети Апостол Павле исказао је цео Домострој спасења: Превечни Бог се оваплотио, поживео са људима, страдао, васкрсао и вазнео се у слави и сео са десне стране Бога Оца. Вазнесење Господње је стога дан спасења када је Васкрсли Господ, победивши смрт са прослављеним телом се вазнео крај Бога Оца. Људска природа је стога спасена и у Богу прослављена.

Овом великом Празнику посвећени су многи наши средњовековни манастирски храмови из доба Немањића попут Жиче, Милешеве и Дечана. Занимљиво је да је и храм у Банатском Брестовцу, чији су темељи постављени далеке 1847. године посвећен Спасовдану.

Ове године за храмовну Славу Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ банатски Господин Никанор. Епископу су саслуживали протојереј–ставрофор Радослав Радмановић, архијерејски намесник панчевачки, протојереј Лазар Манигода из Земуна, духовник при Институту за мајку и дете, протонамесник Милун Павловић из Панчева, јереји Недељко Санчанин, парох из Старчева, који је произнео празничну беседу,  Драган Урошев, парох из Омољице и Милош Ранисављевић, парох из Панчева, протођакон Игор Станковић из Вршца и ђакон Мирко Петровић из Панчева. За певницом су појали јереј Жељко Младеновић и ђакон Ненад Савић из Панчева.

Након Свете Литургије обављен је обред вршења Крсног хода званог Литија око Храма и чин резања Славског колача. Домаћин, јереј Горан Кларић, старешина храма у Банатском Брестовцу је захвалио Епископу Никанору на посети као и овогодишњим кумовма Славе на труду и предао део колача новим кумовима, који ће припремити Славу идуће године. Његово Преосвештенство Владика Никанор је у беседи поучио верни народ смислу овог великог Господњег празника.

Ђакон мр Мирко Петровић