Празник Спаљивања моштију Светог Саве прослављен у Светосавском храму у Панчеву

pocetna

На дан када Црква обележава дан Спаљивања моштију Светог Саве Српског Његово Преосвештенство Епископ банатски Господин Никанор је служио Свету архијерејску Литургију у храму Светог Саве у Панчеву у насељу „Младост“. Овај храм посвећен првом српском Архиепископу и просветитељу и оцу нације је подигнут 2006. године. Спаљивање моштију Светог Саве Црква прославља као знак посмртног мучеништва највећег српског светитеља и уједно као знак победе Светосавља. Наиме, након неуспелог устанка народа у Банату против турског зулума, Синан–паша  је као знак одмазде спалио мошти Светог Саве 1594. (или 1595.) године, да би тиме сломио народни дух и тако држао у покорности народ. Међутим, спаљивањем моштију Синан–паша не спали Светитеља, који вечно оста жив на небесима, пред престолом Божијим и у срцу и души свога народа, сада прахом са Врачара развејаним по свим српским земљама.

Епископу банатском Г. Никанору саслуживали су протојереј–ставрофор Радослав Радмановић, архијерејски намесник панчевачки, протојереји: Војин Козлина, старешина храма и Новица Тодоровић и јереји: Веселин Тодоровић, парох из Ковачице, Милош Пешић, парох при Светоуспенском храму из Панчева и Милош Ранисављевић, парох светосавског храма, протођакон Игор Станковић из Вршца и ђакон Мирко Петровић из Панчева. О. Новица, светосавски парох је у пригодној беседи подсетио на историјски значај овог празника, а Владика Никанор је на крају Литургије истакао везу Светосавља и  Христовог Васкрсења.

Ђакон мр Мирко Петровић