ПРАЗНИЧНИ КОНЦЕРТ У СВЕТОУСПЕНСКОМ ХРАМУ ПОВОДОМ ДАНА ГРАДА ПАНЧЕВА

Дан града Панчева, 8. новембар – Митровдан, је и ове 2016. године свечано обележен. У храму Успења Пресвете Богородице је Свету Литургију служио јереј Душан Грујић, уз саслужење парохијског ђакона Милоша Ранисављевића и појање чтеца Душана Панајотовића и Стојана Оморца, који је и Апостол читао. На Светој Архијерејској Литургији у Скиту Светог Великомученика Димитрија Мироточца у Влајковцу је Његовом Преосвештенству Епископу банатском Господину Никанору саслуживао и Високопречасни протојереј Бојан Кошанин из Панчева.

„Коло српских сестара“ је на Митровдан пре 90 година (1928) на јужном зиду Светоуспенског храма у Панчеву поставило спомен плочу „у знак народног признања за ослобођење и уједињење својој браћи палим и умрлим добровољцима и четницима учесницима у ослободилачким устанцима и ратовима од Кочиног устанка до потпуног ослобођења и уједињења заслужним синовима града Панчева“. Након Литургије је у порти пред овим спомен обележјем свештеник Душан Грујић са ђаконом одслужио помен.

На Православном гробљу у Ружиној улицу у Панчеву је у 10 часова протојереј-ставрофор Стеван Урошев одслужио помен ослободиоцима Панчева пред спомеником Мученицима и жртвама Ослободилачког рата 1914-1918, који је подигла Добротворна задруга Српкиња панчевачких. Сем председника Супштине Града господина Тиграна Киша, били су присутни представници Војске Србије, више удружења и грађани.

Свечана седница Скупштине града Панчева – поводом Дана Града – је одржана у 12 часова у Културном центру. На позив градоначелника господина Саше Павлова, присутни су били Старешина Светоуспенског храма Високопречасни протојереј-ставрофор Радослав Милановић и В.Д. Архијерејског намесника панчевачког Високопречасни протојереј Радослав Радмановић.

Под покровитељством Града Панчева и Српске Православне црквене општине Панчево „Центар“, у 19 часова је у  Светом храму Успења Пресвете Богородице одржан Празнични концерт. Након поздравне речи господина Немање Ротара, градског већника за културу,  госпођа мр Вера Царина, уметнички директор XIX међународног фестивала „Панчевачки дани духовне музике“, представила је учеснике Празничног концерта.

Прво је настипио трио „Аллилуиа“ из Београда (2014), који чине оснивач, уметнички руководилац и диригент мр Милица Радивојевић, Јована Бијелић и Јелена Марић. Представили су се Панчевцима следећим композицијама: „Богородице Дјево“ Косте Манојловића (1890-1949) у обради Милице Радивојевић, „Да исправитсја“ Д. Бортњанског (1771-1825), руски знамени распев старохришћанске песме Светог Мученика Атиногена „Свјете тихи“ у аранжману Милице Радивојевић, „Тебе појем“ и „Днес спасеније“ Дмитрија Соловјова (1843-1910), свјетилен Богојављења – Јакова Шевцова, руска духовна песма „Господи, помилуј“, јектенија оглашених Сергеја Б. Толстокулакова (1955), полијелеј непознатог аутора и „Љуби ближњега свога“ Мирољуба Аранђеловића Расинског (1957).

Гошће из Русије – Вокални ансамбл „РУЛАДА“ (2006) из града Митишчи у Московској области, под уметниким руководством Наталије Михајловне Мељникове (1973), отпевале су за ову прилику: „Хвалите Господа с’ Небес“ и „Јединородни Сине“ Димитрија Бортњанског (1751-1825), „Богородице Дјево“ А. Фомина и грчки напев, „Оченаш“ Александра Кастаљског (1856-1926), народну песму „Взгляни сюда“, руску народну песму „Рождество Христово“, „Хвалите Имја Господње“ А. Смирнова и „Многаја љета“ Сергеја Прокофјева (1891-1953). Старешини храма Високопречасном протојереју-ставрофору Радославу Милановићу су гошће предале сувенир из свог града, као дар Светоуспенком храму у Панчеву на указаном гостопримству. Град и Српска Православна црквена општина Панчево „Центар“ су такође припремили дарове и сувенире за гошће из Русије.

На крају Празничног концерта је наступило и тиме затворило овогодишње Панчевачке дане духовне музике – Панчевачко српско црквено певачко друштво (1838), којим је дириговала госпођа мр Вера Царина, извођењем пет композиција: „Слава во вишњих Богу“ Александра Кастаљског (1856-1926), песма Богородици „Величит душа моја Господа“ Митрополита Ионафана (1949), припеви и први кондак из Акатиста Пресветој Богородици – Стевана Ст. Мокрањца (1856-1914), молитва Богородици „Достојно јест“ протојереја Андреја Бондаренка (1955) и „Богородице Дјево“ Епископа Илариона (Алфејева) (1966).

За све учеснике Празничног концерта је припремљено послужење у свечаној сали Српске Православне црквене општине Панчево „Центар“, а трпезу је благословио јереј Душан Грујић.

инж. Стојан М. Оморац