Патријарх московски и све Русије Кирил стигао у Београд

Поглавар Московске Патријаршије Његова Светост Патријарх московски и све Русије г. Кирил допутовао је са својом делегацијом авионом који је слетео на аеродром „Никола Тесла“ у Београду у 10.30 часова.

Високог госта и Његову делегацију дочекао је поглавар Српске Православне Цркве Његова Светост Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски г. Иринеј са делегацијом коју су сачињавали великодостојници Српске  Цркве, и то: Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Амфилохије; Њихова Преосвештенства Епископи: шабачки Лаврентије, банатски Никанор, бачки Иринеј, зворничко-тузлански Хризостом, шумадијски Јован, ваљевски Милутин, рашко-призренски Теодосије, крушевачки Давид, викарни Епископи Његове Светости моравички Антоније и топлички Арсеније и многобројно свештенство.

Свечаном дочеку учествовао је и амбасадор Руске Федерације у Србији А.В. Чепурин, као и амбасадор Републике Белорусије у Србији Владимир Н. Чушев и  старешина Подворја Руске Православне Цркве у Београду протојереј Виталије Тарасјев.

У име Владе Републике Србије, високог госта и пратњу поздравио је потпредседник Владе и министар спољних послова г. Ивица Дачић, као и директор Управе за односе са Црквама и верским заједницама др Милета Радојевић.

Делегацију сестринске Руске Православне Цркве, поред Његове Светости Патријарха Кирила, сачињавају: Његово Високопреосвештенство Митрополит волоколамски Иларион, председник Одељења за спољне црквене односе Московске Патријаршије; Његово Преосвештенство Епископ солнечногорски Сергије; протојереји: Николај Балашов, потпредседник Одељења за спољне црквене односе Московске Патријаршије;  Игор Јакимчук, секретар у Одељењу за спољне  односе Московске Патријаршије за међуцрквене односе;  Андреј Милкин, шеф Патријарховог протокола; као и протођакон Владимир Назаркин, помоћник председника Одељења за спољне црквене односе;  ђакон Александар Волков, руководилац Прес-службе Патријарха московског, и г. Леогојда Владимир Романович, председник Синодског информативног одељења Московске Патријаршије.

После поздрава на аеродромској писти, где су гости дочекани хлебом и сољу које су држали омладинци у народној ношњи, двојица Поглавара Цркава са члановима својих делегација, као и највиши државни руководиоци, упутили су се у салон аеродрома за високе госте, а у наставку дали изјаву за штампу.

Његов Светост Патријарх српски Иринеј је нагласио да долазак Свјатејшег Московског Патријарха за нас представља велику духовну радост. Наши погледи и наша надања одувек су били упућени према царској Русији, истакао је Патријарх Иринеј, поменувши да је ово и мирна посета коју новоизабрани поглавар Цркве предузима кад је изабран на трон своје Цркве поглаварима других сестринских Цркава. „Тако смо Ми, својевремено, учинили мирну посету поглаварима других Цркава после свог избора…“

„…Поздрављамо Његову Светост, поглавара свете Руске Цркве и желимо му да са својом пратњом осећа овде међу нама као свој међу својима. Управо тако Ми доживљавамо ову посету ценећи Његову Светост г. Кирила и сав благочестиви народ Московске Патријаршије. Нека је благословен ваш долазак у Свету Србију!“ –  закључио је Патријарх српски.

Са своје стране је Свјатејши Патријарх московски Кирил заблагодарио на речима којима га је српски Патријарх дочекао на београдском аеродрому:

„Благодарим Вам, Ваше Свјатејшество, на речима са којима сте ме дочекали на београдском аеродрому. Желим да изразим осећање велике искрене радости поводом тога што у својству Патријарха московског и све Русије могу ступити на ту земљу, која је блиска руском срцу.

Када руски човек дође у Србију, он се заиста осећа као код куће. Заједништво вере, заједништво културе, веома тесне историјске везе, заједничка крв која је била проливена зарад заједничких победа – све то најтесније повезује наше народе. Ово нису тек речи које употребљавамо кад се обраћамо један другом, то су речи које одражавају историјску, духовну, културну стварност.

У основи нашег заједништва налазе се заједничка вера, заједнички систем моралних вредности, љубав према својој родној земљи, народу, својим ближњима. Управо то је оно што сједињује наше народе, а Црква је призвана да сарађује на обједињавању народа, очувању мира, и у овом смислу посете поглавара православних Цркава једни другима имају велики значај како за две Цркве, тако и за два народа који су чланови тих Цркава.

Надам се да ће наше заједничке молитве, наши разговори помоћи да кренемо напред ка још бољем међусобном разумевању како бисмо пружили руку помоћи једни другима и отворили своја срца.

Хоћу да пожелим Српској Православној Цркви, свем српском народу, српској држави мир, благостање и сваки напредак.“

По доласку у Српску Патријаршију високе делегације су водиле краће разговоре, да би у 12 часова у Саборној цркви била одслужена доскологија, благодарење.

Извор:СПЦ