Тараш

ХРАМ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ГЕОРГИЈА (6.мај)

Ул. Жарка Зрењанина бр.7, 23209 Тараш

taras crkvaТараш је мало место на левој обали Тисе и први писани трагови о њему су из 1202. године, али нема података које су вере били становници. Године 1325. спомиње се да је Николаус Деторхус био парох, а године 1660. Тараш се спомиње у Пећком Катастигу када је Ковач Ђура дао прилог. У буни 1848/49. године Тараш је спаљен и његови житељи су побегли према Београду, а у атару села закопали су црквено звоно јер нису могли да га даље носе. Храм је изгорео у пожару, а у њему и матичне књиге. Нове матичне књиге заведене су тек 1850. године. Храм који је посвећен Светом Великомученику Георгију изнова је подигнут 1853. године, и о томе постоји запис на западном зиду храма изнад улазних врата. Према казивањима парохијана храм је освећен на Ђурђиц 1853. године, а осветио га је протојереј великокикиндски Павле Влаховић. Храм је зидан под Францом Јосифом I, патријархом Рајачићем и епископом Маширевићем. Подигнут је 1853. године у класицистичком духу. То је монументална једнобродна грађевина са полукружном апсидом и звоником који доминира западним прочељем. Конструктивни склоп чине масивни ободни зидови и полукружни лукови који носе полуобличасте сводове. Особеност ове грађевине је да се монументални портици јављају и на јужној, и на северној фасади, где се плитко избаченим певницама и зидовима испод звоника формирају две нише, а стубови су полукружног пресека. Основа и фасада храма су веома правилне, одликују су прецизном симетријом и правилним геометријским облицима. Иконостас је израђен 1890. године у новосадској радионици Луке Алексијевића. Храм је у више наврата обнављан и реновиран. Влада Републике Србије је на основу Закона о културним добрима донела одлуку да се храм у Тарашу прогласи од посебног културног и историјског значаја те је 1999. године проглашен спомеником културе. Године 2005. почела је обнова храма која и даље траје. Замењен је кров, звоник и звона која су добијена претапањем старих, извршена је санација затезањем зидова, замењен је стари часни престо. Упоредо са обновом храма рађена је и обнова парохијског дома.

Парохија упражњена.