Елемир

ХРАМ ПРЕОБРАЖЕЊА ГОСПОДЊЕГ (19.август)

Ул. Жарка Зрењанина бр.51, 23208 Елемир

elemir crkva У Елемиру су на више места постојали храмови, а постоје подаци за 6 храмова: 1. Манастир Покрова Богородице на Окању (1286. година – манастир Дреновац), 2. Бабато (1332. године), 3. Каменита хумка (средина 16. века), 4. Стара Преображењска црква на Тегари („1758. године била је стара и трошна“), 5. Црквица св. Јована на Сигету (17. века), и 6. Храм Преображења Господњег у данашњем центру Елемира (1802-1806. године) Године 1800. услед честог одрањања земље испред старог храма Преображења Господњег, наиме, река Тиса која је тада протицала са западне стране села, почела је да угрожава и сам храм. Те године мештани Елемира донели су одлуку да на 500 метара источно од старог храма започну зидање новога храма. Храм је зидан од 1802 – 1804. године и тада су заустављени радови, иако су били у завршној фази. Није записан разлог због чега су обустављени, али гледајући са ове историјске дистанце са сигурношћу се може тврдити да је разлог био почетак Првог српског устанка. Радови су настављени 1806. године и храм је у потпуности завршен исте године. Зидање и уређење храма извршио је Стеван Ђорђевић, зидар и предузимач из Великог Бечкерека. Храм је био покривен сламом, а торањ са храстовом шиндром. У нови храм пренесен је иконостас из старог храма и све богослужбене књиге, затим свети сасуди, целивајуће иконе и други неопходни инвентар. По благослову Његовог Преосвештенства Г. Г. Мојсија Путника, на Ваведење Пресвете Богородице 1806. године протопрезвитер Теодор Кодић парох велико- бечкеречки осветио је и посветио овај храм Преображењу Господњем. Нови иконостас (резбарију) је 1840. године урадио Михајило Јањић, док је иконе на иконостасу осликао академски сликар Никола Алексић из Арада. Исти сликар је 1844. године урадио молерске радове у унутрашњости храма, затим фреске на своду и у олтару. Године 1855. са старог храма пренесен је и постављен сат на нови храм. Кров од сламе је 1871. године скинут са храма и први пут је храм покривен црепом. Новосадски казанџија Милан Т. Јовановић је 1892. године урадио торањ на храму од бакра. На торњу храма била су четири звона: мало изливено у Новом Саду 1880., средње изливено 1818., старо велико изливено у Пешти 1789.г. и ново велико изливено 1885.г. у Вршцу. Први пут од када је саграђен храм Преображења Господњег Епископ банатски Хризостом је извршио троносање храма, 25. априла 1998. године на Томину недељу.elemir kapela Инцијатива за подизање капела на гробљима y Елемирy почела је 2003.године. Лета Господњег 2005. године, месеца јула 25, освећење камена темељца и постављање повеље о освећењy и почеткy овог Богоyгодног дела извршио је Епископ банатски Никанор. Године 2006. озидана је капела Светог Оца Николаја, осим торња. 2007. године на капели је постављена грађа. По том је покривена бродским подом, затим је постављена изолација и полетвана и покривена црепом. 2012 године је озидан торањ и избетонирана купола на торњу. Затим озидани иконостас, од сата разведена инсталација струје, омалтерисана унутрашњост капеле, постављено стакло на прозоре и врата. Затим је од бродског пода направљен свод у капели. Потом су постављене плочице у лађи капеле, изграђене царске, сјеверне и јужне двери, које још нису постављене. elemir crkva 1Лета Господњег 2004. године, септембра 25., уз присyство чланова гробаљског одбора, чланова Савета месне заједнице Елемир,и присyство више народа из Елемира, надлежни парох јереј, Владо Кострешевић је молебном за почетак доброг дела, осветио ровове темеља нове капеле која ће бити посвећена Св. пророку Илији. Године 2005. озидана је капела, осим торња. 2006. године на капели је постављена грађа. По том је покривена бродским подом, затим је постављена изолација и полетвана и покривена цријепом. Године 2006. је озидан торањ и избетонирана купола на торњу. Епископ банатски Никанор је уз саслужење више свештеника и ђакона 13. јула 2006.године осветио крстове, који су одмах по освећењу постављени на торањ и изнад олтара. Исте године је озидан иконостас, уведена је трофазна струја, те разведена инсталација струје и инсталација громобрана, омалтерисана унутрашњост капеле, постављено стакло на прозоре и врата. Затим је од бродског пода направљен свод у капели. 2007.године су постављене плочице у лађи капеле и у олтару, изграђене царске, северне и јужне двери и постављене. 2009. године су урађени рамови за иконе на иконостасу, омалтерисана изнутра капела. 2010. године урађен је шпански зид у унутрашњости капеле. Године 2011. је осликан иконостас од стране академског сликара Димитрија Риђичког из Чуруга. Затим је озидана Часна Трапеза и Жртвеник. Набављени и уграђени полијелеји и кандила. 2012. године омалтерисана је капела споља и урађена фасада.

Прва парохија: Јереј Ђорђе Бајкић, Старешина храма,

Друга парохија: Протонамесник Желимир Јовановић