Житиште

ХРАМ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ГЕОРГИЈА (16.новембар)

Ул. Генерала Драпшина бр.2, 23210 Житиште

zitiste crkvaХрам у Житишту односно Бегеј Светом Ђурђу постојала је вероватно и на првој локацији села, иако се о овом храму ништа поуздано не зна. Kада је село пренесено на другу локацију ту је био подигнут и храм који је постојао све до 1827. године када је у њега ударио гром и срушио се. Крст са тог храма постоји и данас и налази се на гробљу поред капеле, док је место на ком је храм био ограђено малим зидом. Када је село пренесено на данашњу локацију храм је остао на крају села, а како је био склон рушењу, Срби су 1810. године започели градњу новог, данашњег храма. Храм је зидан од 1810. до 1839. године. О градњи храма постоје подаци у темишварској епархији. Црква је дуга 30 метара, широка 11, а висина торња до крста је 37 метара. Иконостас је из 1872. године и урадио га је Јосиф Трајдл из Темишвара, док за иконе насликане на њему не постоје подаци о иконописцу. Израду иконостаса финансирао је Никола Киш, овдашњи велепоседник. Храм је данас потпуно обновљен и освећен 9. маја 2010. године од стране Патријарха српског Господина Иринеја, Епископа банатског Никанора, Епископа источноамеричког Митрофана, Епископа осјечко – пољског и барањског Лукијана и Епископа новограчаничко средњезападноамеричког Лонгина.

Прва парохија, протонамесник Карађорђе Тривуновић, Старешина храма

Друга парохија, јереј Борислав Ђурић.