Радојево

ХРАМ СВЕТОГ ОЦА НИКОЛАЈА (22 маj)

Ул. Маршала Тита бр.63, 23221 Радојево

radojevo crkvaОдмах по досељавању Срба из Јармаде (област у румунском делу Баната), о чему сведочи Антиминс из 1747. године, освећен од стране Митрополита темишварског Георгија, изграђен је од набоја стари храм Светог Николе. Тај храм је срушен 1838. године. На истом месту подигнут је данашњи храм, такође посвећен Преносу моштију Светог Николе. Саграђен је 1841. године и освећен од стране темишварског проте Јована Васића, 21.септембра 1841. године. Храм је класицистичка грађевина издужене једнобродне основе са полукружном олтарском апсидом и звоником у висини крста 34,31 метра. Унутрашњост храма обилује веома ретким конструктивним решењима, вредним иконостасом, троновима, певницама и фреско-сликарством. Дрворезбарија коју чине: иконостас, певнице и тронови, у храму су завршени 1858. године и рад су непознатог мајстора, док су иконе и фреске рад познатог сликара Николе Алексића. Године 2001. под надзором Покрајинског завода за заштиту споменика културе из Новог Сада изведени су конзерваторско- рестаураторски радови на санацији торња и чеоне фасаде. Донацијом Покрајинског секретаријата за управу, прописе и националне мањине 2008. године је извршена генерална адаптација кровне конструкције. Својим архитектонским вредностима, црква као споменик културе представља значајно и вредно уметничко остварење. У времe када је у тадашњој Петерди, касније Кларији, живело око 3400 душа, постојале су две парохије које су имале свака свог свештеника. Данас парохија у Радојеву броји нешто мање од 1000 душа .

Старешина храма: јереј Нинослав Манојловић