Велики Гај

ХРАМ СВЕТИХ АПОСТОЛА ПЕТРА И ПАВЛА (12.јул)

Ул. Доситеја Обрадовића бр.43, 26365 Велики Гај

veliki gaj crkvaХрам је подигнут 1854. године, а освећен од Епископа темишварског Самуила Маширевића 22. априла 1856. Рађен је у барокном стилу са високим звоником који доминира околином, а саграђен је заслугом велепоседника грофа Маленице. У храму се налази привремено постављени иконостас који је у употреби и данас. Престоне иконе сликане су уљем на дрвеној подлози и рад су непознатог зографа 18. века. Године 2008. санира се храм који је био веома запуштен. Скинута је комплетна кровна конструкција и постављене су армирано-бетонске траверзе које повезују и учвршћују зидове и сводове храма. Постављен је нови кров, промењена је фасада, заједно са прозорима, тако да храм својим садашњим изгледом улепшава панораму села.

Опслужује протонамесник Недељко Јанковић из Пландишта.