Велика Греда

ХРАМ УСПЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ (28. август)

Ул. Војводе Мишића бр.75, 26366 Велика Греда

velika greda crkvaХрам је посвећен Успењу Пресвете Богородице, подигнут је 1933. године и исте године освећен. Такође те године иконостас је израдио и осликао Светислав Вуковић из Вршца. До 1935. године парохијани су ишли у Велики Гај да би се крштавали и венчавали. СПЦО у Великој Греди све до 1940. године опслуживана је свештеницима из Маргите. Храм су градили српски добровољци скромним средствима те није грађен квалитетним материјалом, тако да је зуб времена учинио своје и храм је оронуо. Године 1990. стављена је изолација и нови кров, храм је измалтерисан и окречен. Следеће године (1991.) урађено је фрескописање, а урадио га је искушеник Милан Косановић (Тимотеј), садашњи архимандрид. Године 1992. постављен је темељ парохијског дома са салом и крстионицом и ту се радови прекидају све до 2002. године када се настављају и објекат је урађен све до првог венца са плочом. Следеће, 2003. године, проширује се порта за 13 ари за које је финансијска средства донирао Мирослав Матијевић, и настављају се радови на парохијском дому покривањем парохијског дома и сале. Нов иконостас се поставља 2006. године, а уређује се и порта насипањем земље, ради се ограда и поставља осветљење. Све ове радове донирао је Раде Ковачевић из Велике Греде. Радови на парохијском дому, сали и сада капели, јер је Епископ банатски Г.Г. Никанор дао благослов да уместо крстионице буде капела, настављају се 2008. године. Урађена је струја, канализација, малтерисање, купола на капели и постављен крст, и 95% столарије. Године 2009. капела је покривена бакром, док је комплетан објекат окречен, како фасада, тако и унутрашњост. Парохијски дом, сала и капела од плоче па до краја урађен је захваљујући донацији Општине Пландиште.

Старешина храма: протојереј Михајло Вукотић.