Стари Лец

ХРАМ ПРЕОБРАЖЕЊА ГОСПОДЊЕГ (19.август)

26373 Стари Лец

stari lec crkvaСтари Лец се налази у северном делу јужног Баната и удаљен је 30ккм од Вршца. Насеље се првипут помиње 1333. Године под именом Лаус. Иако нису имали цркву у селу људи су живели хришћанским животом, молили се Богу и поштовали црквене празнике. Тек 1955. године саградили су једну малу кућу на крају колоније, која им је била богомоља. 1995. године је започета градња садашњег храма и за две године је завршена. Цркву је пројектовао архитекта Предраг Пеђа Ристић, а грађена је у српско-византијском стилу са одвојеним звоником. Епископ банатски Хризостом осветио је храм Преображења Господњег 19. Августа 1997. године.

Парохија је упражњена, а опслужује је протонамесник Синиша Лакичин из Хајдучице.