Фаркаждин

ХРАМ РОЂЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ (21.септембар)

23264, ул. Главна бр.17

crkva farkazdinСрби су се у Фаркаждин, које је до тада било слабо насељено место, доселили из Ечке у већем броју 1779. године. Изградња православног храма који је посвећен рођењу Пресвете Богородице је започета 1847., а довршена је 1850. године. О имену сликара и године насликаних икона које су на иконостасу постоје два мишљења. Прво је да је иконе насликао Миливој Бранчић из Велике Кикинде 1905., а друго мишљење је да је то био Ђура Пецић 1906. године. Сликар Живко Петровић радио је целивајуће иконе.У периоду од 1995. до 2008. године, тадашњи парох Бранислав Миљковић темељно је обновио храм. Урађен је пресек влаге, стављена је нова фасада, промењен кров храма, обновљен је звоник, храм је фрескописан, иконостас је рестауриран, испред храма је урађен плато. На месту старог парохијског дома који је подигнут 1889., сазидан је нови 2006. године, као и парохијска канцеларија са зимским параклисом. Најстарија сачувана црквена матица датира од 08. јануара 1879. године.

Старешина храма: протонамесник Александар Цвијетић