Сакуле

ХРАМ СВЕТОГ ОЦА НИКОЛАЈА (22.мај)

26206, ул. Главна бр.17

sakule crkvaЗидана је од 1844. – 1846. године у барокном стилу. Висина цркве је 40 метара, и једна је од највиших у околини. Иконостас је радио Константин Пантелић 1857. године. 1929. године мењани су прозори, западна, јужна и северна врата и урађен је први ред столова, подне плочице. Црква је под заштитом државе. Црква је у неколико наврата реновирана, углавном је реконструисан и замењен кровни покривач‐ цреп и дотерана је фасада. Унутрашњи радови нису извођени још од двадесетих година XX века. 1997. године изведени су радови на покривању крова новим бибер црепом. 1999. године постављени су темељи за нови Светосавски дом, и до 2002. године завршени су сви радови у Светосавском дому. 2003. године завршени су сви унутрашњи и спољашњи радови на парохијском дому и пратећим објектима. 2005. године почели су радови на обнови комплетне унутрашњости храма. Некада је постајала Водица Св. Петке близу Тамиша, а сада се више не користи јер је сваке године Тамиш поплави.

Старешина храма: Јереј Горан Караица.