Остојићево

ХРАМ СВЕТОГ ОЦА НИКОЛАЈА (22мај)

Ул. Маршала Тита бр. 59, 23326 Остојићево

ostojocevo crkvaПре зидања садашње тзв. нове цркве постојало је неколико православних храмова, а нова црква тј. данашњи храм који је исто посвећен преносу моштију Св.Николе датира од 1822.године. Само зидање је почело 1818.год. а храм је комплетно завршен 1833. године. Торањ цркве је барокни а забат неоренесансни. Нови иконостас је урађен од 1847-1856. године, а до тад у овом храму је био иконостас из старе цркве. Иконостас су радили познати вајари тог времена браћа Михајло и Лазар Јанић. Осликавање унутрашњости радио је познати сликар Никола Алексић до 1872.године, а довршио га је његов син Душан Алексић 1873. године. Од живописа треба поменути фреску крунисања цара Душана и Милош Обилић убија Мурата. Храм је након тога неколико пута реновиран споља и изнутра и то стање храма траје до данас. Педесетих година прошлог века рађен је нови торањ. Црквена општина поседује поред храма и парохијски дом старијег датума.

Старешина храма: протонамесник Драган Ђукић