Ђала

ХРАМ САБОРА СВЕТИХ АРХАНГЕЛА (26.јули)

ул. Светог Саве бр.100, 23335 Ђала

djala crkvaПрви пут насеље Ђала се спомиње у 14 веку, да је гроф Ђалаи добио имање од аустро-угарске власти и по њему је село добило име, а друга верзија да су насељу име дали Турци, што на турском значи брдо. Становништо Ђале је претежно српско, а од осталих нација присутни су: роми, мађари, украјинци и буњевци.Само место поседује веома старе матичне књиге које датирају од 1830. године, као што су на пример књига рођених и крштених, венчаних, умрлих и домовни протокол, а све то се налази у архиви црквене општине Ђала (све матичне књиге које су биле одузете враћене су цркви). Богослужбене књиге датирају од 1722. године. Храм је саграђен је 1794. године. Дужина храма је 20м, ширина 10м, а висина са звоником 35м. Иконостас је радио Душан Алексић из Арада, 1894. године. На храму постоје 3 звона, мало, средње и велико. Мало звоно је тежине 150 кг, средње 500 кг, а велико 750 кг. О пореклу звона се не зна ништа, осим да су купљена 1923. године.

Старешина храма: јереј Душко Кострешевић