Мраморак

ХРАМ СВЕТОГ САВЕ (27.јануар)

Ул. Жарка Зрењанина бр.5, 26226 Мраморак

mramorak crkvaХрам је подигнут у периоду од 1859. до 1860. године за време патријарха Јосифа Рајачића. Храм су подигли Срби и Румуни. Они су живели у црквеној заједници до 1873. године, када су се разделили и Срби су Уговором одкупили храм. Престоне иконе на иконостасу старог храма из 18. века радио је непознати иконописац, и пренесене су са делом целивајућих икона у садашњи храм. Иконе на дверима, и све остале иконе на иконостасу садашњег храма, радови су непознатих сликара из друге половине 19. века. Један део покретних икона у храму радови су Данила Чолаковића, иконописца из Српског Светог Мартона 1869. године. Године 2005. подигнут је Крст на улазу у Мраморак из правца Долова, који је освећен 19. маја исте године, а ктитор Крста је Миленко Младеновић.

vodica mramoarkВодица Свете Петке Мраморак

Старешина храма:протојереј-ставрофор Иван Милановић