Наково

ХРАМ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА КНЕЗА ЛАЗАРА (28.јун)

Ул. Главна бр.60, 23311 Наково

nakovo crkvaИницијативу за изградњу храма Светог Кнеза Лазара у Накову 1995. године покренула је Марија Гашић са неколицином верника. У договору са протојерејем ставрофором Тодором Мишковићем тражен је благослов од тадашњег епископа банатског Хризостома, чији благослов је уследио у кратком временском периоду. Те исте године на Видовдан одржан је парастос свим изгинулим од Косовског боја до тадашњег дана уз служење протојереја-ставрофора Тодора Мишковића. Новембра 1995.године урађен је грађевински пројекат за изградњу храма. Пројекат је радио архитекта Предраг Ристић из Београда. Изградња храма је почела 1996. године, а на Видовдан исте године освећен је темељ храма, од стране епископа банатског Хризостома. Звона су урађена у ливници Београд, а иконостас је радио Никола Булатовић из Београда. Крстови су рађени у приватној ливници у Зрењанину код мајстора Чеде. Дана 06.06.2005. године Епископ банатски Никанор уз учешће Епископа новограчаничко средњезападноамеричког Лонгина извршио је освећење храма.

Упражњена, опслужује јереј Мирослав Ивковић из Банатског Великог Села.