Јасеново

ХРАМ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ДИМИТРИЈА (8.новембар)

Ул. Маршала Тита бр.7, 26346 Јасеново

crkva jasenovoПо предању и старим црквеним записима, доласком првих фамилија-оснивача села, саграђен је први храм-брвнара 1653. године од истесаних балвана. У њему је Богу служено пуне 73 године, тачније до 1726. године када је зидан нови, већи храм од тврдог материјала. Оба храма су била покривена шиндром, а као заштитника славили су Светог Великомученика Димитрија. У другом храму служено је 186 година, све до 1912. године када је сазидан нови, трећи, тј. садашњи храм. Други храм је срушен 1914. године због опасности да би се могао и сам срушити. На месту олтара тог тадашњег храма сада стоји мермерна плоча на којој пише: „На овом светом месту Богу служено је од 1726. до 1912. године“. По предању и постојећим записима први храм-брвнара налазио се у садашњем парку на месту где је сазидан крст. О првом храму-брвнари сведочи паланачки Протокол, који помиње Јасеновачку Цркву од храстових дасака посвећену Светом Великомученику Димитрију, који је освештао 1722. године Епископ вршачки Мојсије Станојевић, и то је прво и најстарије сведочанство. Тек 40.-их година 18. века Митрополит Павле Ненадовић препоручио је верном народу да зидају храмове од дуготрајнијег материјала, али потешкоће за зидање таквих храмова долазиле су од званичних власти царевине и од католичког свештенства. 15. маја 1910. године донета је одлука да се зида нови храм. Донета је одлука да се средства за градњу обезбеде из црквеног приреза и за главног архитекту предложен је инжењер из Темишвара Ласло Секељ. План Цркве који је убрзо стигао из Темишвара предвиђао је користан простор у храму за 600 верника. Наручена су нова четири звона (једно велико и три мала) од Антона Новотног из Темишвара. Иконостас је изградио Јулиус (Јон) Босиок, скулптор и дрворезац из Брлишта (данашња Румунија), док је за осликавање икона на иконостасу одабран Адам Чиплић, учитељ из Старог Бечеја. Израда Светог часног престола, крстионице и умиваоника поверена је, на препоруку главног архитекте Ласла Секеља, мајстору Л. Хајнеу. Епископ вршачки Иларион Радоњић шаље свог изасланика Божидара Поповића да освети храм на Велику Госпојину 15. августа 1913. године. 10. августа 1915. године угарска војна власт тражи и узима из Јасеновачке цркве три звона за војне сврхе, а остављају само једно, најмање звоно. У априлу 1917. године војне власти поново траже и одузимају и то једно звоно, тако да је храм био без звона све до 1925. године када су у Љубљани купљена три звона за Јасеново, а крајем године купљено је и четврто звоно. Најстарија матична књига датира из 1794. године.

Старешина храма: протојереј-ставрофор Стојан Станковић