Владимировац

ХРАМ СВЕТОГ ЈОВАНА ВЛАДИМИРА КРАЉА СРБСКОГА (4.јун) – у изградњи.

Ул. Козарачка бр.12, 26315, Владимировац

vladimirovac crkavВладимировац је место које се налази у оквиру алибунарског намесништва, село чине православни румуни и православни срби, румунска заједница има своју цркву, док је српска заједница била без своје цркве све до 1990 године,када је по благослову тадашњег Епископа банатског Атанасија, одобрен пројекат и дат благослов за изливање темеља. У то време парохију је опслуживао Протојереј Момир Ранковић, парох алибунарски. Владимировачка парохија није имала сталног пароха од 1980-1997 године. 1997године године по благослову тадашњег Епископа банатског Хризостома за пароха је постављен Јереј Станоје Шкорић, који је ту провео пуне две године, на његово место долази Јереј Милан Стефановић, и он је парох до дана данашњег. Темељи су изливени 1990 године,али не по пројекту господина Пеђе Ристића, наиме извођач радова није поштовао смернице пројектанта у смислу коришћења материјала,тако да је пројектант обуставио све радове. Обустава радова је трајала све до 2000 године и тек након што је наново изливена плоча темеља и исправљени сви пропусти почело се са радовима. 2002 године-Почиње зидање храма, 2008 године-завршено зидање храма, 2008 године-стављени и освештани крстови на храму, 2009 године-на Светом храму су стављени прозори,врата,комплетно је урађена струја,и све инсталације, 2011 године-стављено је звоно(400кг),урађен је иконостас радио га је Господин Слободан Марунић од ораховог дрвета,исте године почиње се са зидањем звоника(висина 4м је изидана), 2012 године – Свети храм је покривен (не у потпуности) са 350м2 бакра, у унутршњости храма је нанесен у потпуности шприц малтер, купљена је сва цигла за завршетак звоника. Храм се и даље гради, радови не стају,сваке године светиња поприма све више свој прави изглед.

Старешина храма: протонамесник Милан Стефановић