Добрица

ХРАМ ПРЕОБРАЖЕЊА ГОСПОДЊЕГ (19.август)

Ул. Светог Саве бр.64, 26354 Добрица тел: 013-658-058

dobrica crkvaХрам је подигнут 1802. године, а освећен је 1806. године и посвећен је Преображењу Господњем. Иконостас је рађен у периоду од 1852. до 1855. године од познатог иконописца Константина Данила. Зидно сликарство у храму рађено је с почетка 19. века од непознатог иконописца. Иконе старих царских двери радови су непознатих сликара с половине 18. века. Лазар Николић и Марко Завишић 1855. године урадили су целивајуће иконе. dobrica vodicaКапела на Водици поред црквене порте подигнута је 1935. године и посвећена је Светом цару Константину и царици Јелени. У месту Добрица постоји још једна капела породице Жебељан и породице Васе Новакова у којој се налазе иконе сликара Владе Александрова из Добрице. Капела на гробљу подигнута је 1938. године заслугом великог добротвора Драгомира Дрндарског, и посвећена је Светом великомученику Георгију. Иконостас и зидно сликарство у овој капели радила је Олга Богорадова, академски сликар из Сечња 1939. године. Најстарија матична књига датира из 1772. године.

Старешина храма: протојереј Горан Стојановић.