Молитвени јубилеј градње храма Светих Врача Козме и Дамјана у Кикинди

kikinda 2013 jubil 1

У четвртак, 14. новембра 2013. године, на празник Светих Врача Козме и Дамјана, Архијерејском Службом Божијом обележен је десетогодишњи предани рад на изградњи храма у Кикинди, посвећеног овим угодницима Божијим. Тачно пре десет година почео је један тежак, али уистину предан рад. Идеја о изградњи овог храма потекла је још деведесетих година када је наш Српски народ излазио из вишедеценијског комунистичког режима и осетио жељу да испуни давно неостварену идеју старих Кикинђана и да у Кикинди изграде нови храм поред већ постојећег посвећеном Светом оцу Николи. Та идеја Кикинђане није напуштала пуна два века и ево те радости да ова генерација доживи благослов Божији и подигне велелепан храм.kikinda 2013 jubil Он засигурно није у тим димензијама и на том месту као што су они желели, али је свакако добар пример духовног препорода овог града. Ваља споменути да је плац за изградњу овог храма даривала Општина Кикинда и да је Епископ банатски Господин Хризостом на дан Светих мученика и бесребреника Козме и Дамајан 14. јула 1996. године осветио место и поставио камен темељац за нови храм. Израда и прикупљање пројектне документације трајала је све до 2003. године, а онда Црквена општина у Кикинди доноси одлуку да се отпочне прва фаза изградње храма. Најпре је формиран Одбор за изградњу храма који су чинили тада најутицајнији људи у Кикинди, а затим је већ у септембру исте године потписан уговор и кренули су грађевински радови. Као што сваки велики успех прате велика искушења тако је Обор за изградњу храма изналазио најбоља могућа решења како финансијска тако и грађевинска и међуљудска у комуникацији да би се дошло до овог успеха. Изградњу храма подржале су многе државне институције, локална самоуправа, привредници као и велики број појединаца који су личним прилозима и ангажовањем допринели у изградњи. Резултати оваквог рада су видни. Храм је у целости изидан и омалтерисан споља, а моментално се приводе крају лимарски радови на покривању храма. Тиме би се завршили груби грађевински радови, а затим следе радови унутра. У храму се редовно врше света богослужења и верници осећају прве плодове духовне радости ове светиње. kikinda 2013 jubil 2Тако је било и овога дана у препуном храму верног народа када је Епископ банатски Господин Никанор служио Свету Архијерејску Литургију и том приликом уручио 26 црквених грамата најзаслужнијим институцијама, предузећима и појединцима који су у протеклих десет година највише учествовали у акцији изградње овог храма. Највишим одликовањем Епархије банатске, Орденом светог Теодора Вршачког Епископ Никанор одликовао је Господина Др Бранислава Блажића, некадашњег Председника Општине Кикинда који је много помагао градњу храма као и друге храмове и црквене активности на територији целе Општине Кикинда.

Отац Бобан Петровић, старешина храма Св. Козме и Дамјана