Манастир Хајдучица

hajducicaИсторијско време манастира Хајдучица датира тек по канонизацији – проглашењу преподобног монаха Рафаила за светитеља Српске Православне Цркве. То се десило по Одлуци Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве 1965. године. Саборском одлуком 1985. године тадашњи Епископ банатски др Амфилохије (Радовић) гради манастир светитељу Србину у Банату са седиштем у селу Хајдучици где се парохијски храм Светог Архангела Михајла из 1939. године проглашава за манастир Светог Рафаила банатског.hajducica 1 Храм Сабора Светих Архангела грађен је у стилу цркве Лазарице, а задужбина је Олге С. Јовановић – Дунђерски 1938-1939 године. Иконе на иконостасу, у духу средњевековно- византијског сликарства, радио је руски иконописац Дики 1939. године. Садашње сестринство манастира Хајдучице сачињавају четири монахиње.hajducica 2С лева на десно: монахиња Евдокија (Голубовић), монахиња Ирина (Вулић), монахиња Ангелина (Трнинић),и монахиња Лидија (Андрејевска).

Манастир Хајдучица

Хајдучица, 26370,

тел. 013 864-131 и 064-4345-726.