Хиротонија Епископа аустралијско-новозеландског Силуана

На празник Успенија Свете Ане, 7. августа/ 25. јула Лета Господњег 2016., Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј служио је свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светог архангела Михаила у Београду и обавио хиротонију Епископа Митрополије аустралијско-новозеландске мр Силуана (Мракића).

Првојерарху Српске Цркве саслуживао је двадесет један архијереј и мноштво свештенства и свештеномонаштва, што је, уз појање Првог београдског певачког друштва и молитвено учешће бројних верника, свечани чин хиротоније учинило величанственим.

Епископа Силуана (Мракића) пастирска служба одводи у територијално најудаљенију, али духом матици веома блиску, епархију наше помесне Цркве, чије је седиште град Сиднеј у коме је, крај благочестивих родитеља Вељка и Јање Мракић, отпочео свој живот у вери предака. Управо ту збио се и сусрет са духовним му оцем, тадашњим Епископом аустралијско-новозеландским, данас ваљевским г. Милутином. Након школовања и свеколиког духовног узрастања на Цетињу, у Београду, Москви и Епархији ваљевској, крај новопросијавших светитеља Српске Православне Цркве владике Николаја и аве Јустина, Божјим промислом и одлуком Светог Архијерејског Сабора, владика Силуан отпочеће ове јесени апостолско служење у Цркви у земљи у којој се родио.

-Одлазите у најудаљенију епархију. Али, тамошњи народ, иако телесно живи далеко, у срцу носи своју веру, љубав, отаџбину и своје дивне обичаје. Света Црква Вас шаље на најузвишенију службу која тражи много труда, жртве и љубави. Света Црква се нада да ћете оправдати очекивања… Ви сте млади, недостаје Вам искуство. Али, све ће то вера и љубав према Цркви и свом народу  надокнадити. Надамо се да ће љубав и жртва бити најбољи доказ да у нама постоји оно што карактерише веру апостолску. Ваш највећи задатак биће да утврдите и сачувате веру у том народу, поручио је патријарх Иринеј епископу Силуану у беседи након свечаности у Саборној цркви у Београду.

Уручивши архијерејски жезал владики Силуану, Свјатјејши је позвао верни народ да узноси молитве Господу да га чува и води на његовом пастирском путу.

У свом обраћању учесницима сабрања, епископ Силуан заблагодарио је Господу и светом архијерејском Сабору на указаној части да понесе благодатни епископски крст. У осврту на свој животни пут, он је нарочито истакао улогу Епископа ваљевског г. Милутина, свог духовног оца и узора, крај ког је много тога научио. Свестан изазова које носи служба на „петом континенту“, владика Силуан је поручио да ће, уз Божју помоћ, учинити све за духовну добробит верног народа на простору са ког је потекао.

На крају литургијског сабрања, епископ Силуан даривао је верни народ иконицама свог небеског покровитеља Светог Силуана Атонског.

Извор СПЦ