ЦРКВА У ТОМАШЕВЦУ ПОНОВО БЛИСТА

tomasevac crkva posle renoviranjan 2014

подигнута 1814. године, тако да се ове године навршава 200 година од оснивања храма. Обновљена је 1938. године и још један покушај обнове храма био је осамдесетих година прошлог века, скромним средствима овдашњих мештана. У пролеће 2011. године, прилогом мештана почета је обнова предњег дела, тј.лица храма са торњем. Све послове око ове обнове надгледао је Завод за заштиту споменика културе. Видевши залагање Црквеног Одбора и овдашњег свештеника, оца Младена МоромиловА, Завод за заштиту споменика културе покреће пројекат о детаљној обнови храма у Томашевцу. У пролеће и лето 2012.године, Министарство културе Републике Србије одваја средства за обнову храма у Томашевцу. Одмах по добијању средстава, Завод за заштиту споменика расписује тендер за извођача радова на храму Светог Николе у Томашевцу. На тендеру је прошла београдска фирма’’Орнамент’’ која је већ у јесен 2012. године поставила скелу и отпочела радове на храму. tomasevac crkva pre ren 2014Уговор који је потписао Завод из Зрењанина и извођач радова, гласио је: комплетно обијање, малтерисање, кречење, замена трулих греда, промена црепа, реновирање торња, промена бакарног лима, скидање крста и његова позлата, сређивање ограде до улице и њено фарбање. Радови су завршени у току лета 2013. године. Наставак радова је планиран за пролеће 2014.године, и то: вађење цигала око храма и постављање бехатона, сређивање зидова око порте храма и ако преостане средстава, да се осветли порта са канделаберима. У плану нам је да се по завршетку ових радова настави са радовима у унутрашњости, јер је иконостас веома леп, а иконе је радио Јован Поповић и Чех Карло Гуц. Нека Бог да да се 200 година храма Светог Оца Николаја дочека у потпуно реновираном здању.

јереј Младен Моромилов