Чин наречења изабраног Епископа аустралијско-новозеландског, архимандрита Силуана (Мракића)

У суботу, 6. августа лета Господњег 2016. под сводовима Саборног храма у првопрестоном Београду, Свјатјејши Патријарх српски г. Иринеј предводио је чин наречења изабраног Епископа аустралијско-новозеландског архимандрита мр Силуана (Мракића).

Свештени Сабор Српске Православне Цркве, маја месеца ове године, изабрао је Високопреподобног протосинђела Силуана (Мракића) сабрата манастира Пустиња у Епархији ваљевској, за Епископа богомспасајеме Епархије аустралијско-новозеландске.

Чином наречења началствовао је Свјатјејши Патријарх Иринеј са Високопреосвећеним  Митрополотом црногорско-приморским Амфилохијем и Преосвећеном господом Архијерејима: Сремским Василијем; Банатским Никанором; Британско-скандинавским Доситејем; Врањским Пахомијем; Далматинским Фотијем; Будимљанско-никшићким Јоаникијем; Рашко-призренским Теодосијем; Франкфуртским и све Немачке Сергијем; Тимочким  Иларионом; Моравичким Антонијем и Топличким Арсенијем, викарима Његове Светости Патријарха српског Иринеја; Јегарским Јеронимом, викаром Епископа бачког Иринеја; Диоклисијским Кирилом, викаром Митрополита црногорско-приморског Амфилохија; као и умировљеног Епископа канадског Георгија.

Пошто је архимандрит Силуан пред присутним сабрањем наше Свете Цркве, изјавио да се повинује вољи Светог Архијерејског Сабора  који га је изабрао за Епископа Цркве Христове у Аустралији и Новом Зеланду, примивши благослов од Патријарха српског Иринеја и присутних Архијереја, наречени Епископ началствовао је вечерњом службом.

Епископска хиротонија ће бити у недељу 7. августа у Саборном храму Светог Архангела Михаила у Београду, а устоличење новоизабраног Епископа Силуана у трон Митрополије аустралијско-новозеландске биће 23. октобра 2016. у историјској Саборној цркви Светог великомученика Георгија у Кабрамати.

Иринеју су на овој служби саслуживали високопреподобни архимандрити;Тихон (Ракићевић) игуман манастира Студенице; из Епархије ваљевске: архимандрити Михаило (Биковић) игуман манастира Јовање и Петар (Радуловић) архијерејски заменик и  Данило игуман  манастира Плужац; из Епархије сремске: јеромонах Варнава (Радусиновић) духовник манастира Раковац  и јеромонах Пајсије (Будимир) духовник манастира Врдник-Раваница.

Уз свештеномонаштво, саслуживали су и јерођакон Силуан (Поповић), протођакони Радомир Перчевић, Стеван Рапајић и Петар Мракић, као и ђакон Владимир Руменић.

Појањем су ову свечаност улепшали студенти Православног богословског факултета Универзитета у Београду и Прво београдско певачко друштво.

Извор СПЦ