БОГОЈАВЉЕНСКО ПЛИВАЊЕ У САНАДУ

На празник Богојављења Господњег у Санаду је и ове године одржано Богојављенско пливање за Часни Крст. Пре две године је ова манифестација обновљена након паузе од седамдесет година, а сада је Црквена општина у Санаду, схвативши важност чина спуштања Крста у реку Тису, поново организовала ово значајно сабрање. Читава свечаност започела је служењем свете Литургије у сеоском храму Вазнесења Господњег, те се наставила Великим освећењем воде и свечаном Литијом улицама Санада до плаже на реци Тиси. Након беседе и молитве за почетак доброг дела свим пливачима, исти су један по један приступили благослову свештеника и спустили се на линију старта на самој реци. Након спуштања Крста у Тису, у име Божије у хладну реку је скочило укупно двадесетшест пливача. Част да извади Свето крсно знамење из реке припала је, као и прошле године, млађаном студенту Факултета техничких наука, Радовану Бирдић из Чоке. Читава радост подељена је са око хиљаду присутних посматрача на прелепој банатској обали наше панонске лепотице – реке Тисе. Покровитељи манифестације били су: Општина Чока, Општина Нови Кнежевац, Месна Заједница Санад, А.Д. „Санад“ Санад, А.Д. „Лепенка“ Нови Кнежевац, „Винопродукт“ Винарија Чока, „Висапром“ Кањижа, А.Д. “Сентапромет” Сен- та, фотокопирница „Коњ“ Суботица, атеље “Гофер” Оџаци, “Нео-Дисплејс” Сента, Дом Здравља Чока, породица Урошев из Новог Кнежевца, Г. Адам Ердељи из Чоке , Г. Бранислав Суботин из Сенте, породица Стојановић из Сенте, породица Михаљев из Санада, ДОО “Сјај” Сента, Р.К. “Спартак” Суботица, Ц.О. Обилићево, “Гладијатор” Суботица, “Макс” радио Чока, ТВ “К23” Суботица. Мора се истаћи и несебична помоћ Удружења спортских риболоваца „Тиса 130“ из Санада, те Актива жена „Невен“ из Санада. Такође се у Санаду истичу омладинци и сви парохијани добре воље, који несебично притичу у помоћ приликом свих активности при Цркви. Уз захвалност Господу и свима који су помогли у овом подухвату, одборници, а и верни народ Санада изражава наду и чврсто уверење да ће Пливање за Крст у Санаду остати као лепа традиција и да више никада неће уследити прекид, као што је био онај, од седамдесет година. Нека тако и буде.

Душко Јанчић