БОГОЈАВЉЕЊЕ У НОВИМ КОЗАРЦИМА

У славу Свете, Животворне и Нераздељиве Тројице, а у част празника Богојављења и са благословом Његовог Преосвештенства Епископа банатског Г.Г. Никанора 19.јануара 2014 год. по први пут у Новим Козарцима, након више од седам деценија, и кикиндској општини одржано је пливање за Богојављенски Часни Крст на језеру “Стрелиште” у Новим Козарцима.

Након Св. Литургије коју су слу- жили Архијерејски намесник кикиндски протонамесник Вујадин Стокић и домаћин јереј Желимир Д. Јовановић и гостујући хор младих “Св. Николај Србски” из Кикинде, извршено је Велико освећење воде у храму Светог пророка Илије, а свештеници су потом повели пливаче, чланове К.У.Д.-а, и верни народ литијом кроз село на језеро. Уз молитвено сабрање више стотина верника , а пре пливања за Крст, свештеници и Председник М.З. Нови Козарци Господин Бранислав Вујасин пустили су голубове који су симбол Духа Светога и симбол мира. Након химне Боже правде витешки је запливало 15. момака и једна девојка ка Часном Крсту . Први међу победницима , био је деветнаестогодишњи кикинђанин Срђан Митровић, студент факултета за спорт и физичко васпитање, коме је уручена Богојављенска тробојка и награда која ће га увек подсећати на овај леп догађај.Уз помоћ М.З. Нови Козарци као и бројних спонзора, а уз велики труд Организационог одбора, уприличен је пригодан културни програм и послужење за све присутне, који је настављен у оближњем мотелу којем су присуствовали представници свих сеоских институција, Подпредседник Општине Кикинда Господин Светислав Вукмирица, пливачи, спонзори ове манифестације, представници локалних медија и многи други гости. Сви учесници, организациони одбор, спонзори, и сви гледаоци сагласни су да је такмичарски дух овог пливања у другом плану, и да је то пре свега један духовни моменат и велика част, не само за пливаче него и за место Нови Козарци и за целу Кикиндску општину. Са надом да ће овај леп обичај у нашем народу, који је укорењен и у нашој Светој Цркви, прећи у традицију и бити на здравље и духовну радост свим учесницима и будућим нараштајима, а у Славу Божију.